.

Poraz BiH u Finskoj, Pukki s dva gola srušio Zmajeve, Vatreni pobijedili Wales

08 Lipanj 2019

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine gostovala je u Tampereu u susretu 3. kola kvalifikacija za Europsko prvenstvo i poražena je s 2:0 od Finske.

Iako su se svi nadali i očekivali pobjedu, na kraju su Zmajevi odigrali jako loše i razočarali su, piše Sportsport.ba.

Početak utakmice nije donio uzbuđenja, tek nekoliko slabih pokušaja s obje strane, iako su obe reprezentacije pokušavale iskoristiti svaku rupu koja bi se ukazala u protivničkoj obrani. Bh. obrana nije djelovala sigurno, pa je iz nekoliko greški Finska umalo došla i do gola. Napravili su bh. igrači pritisak u završnici prvog poluvremena, izveli tri kornera, ali je ostalo 0:0 na isteku 45 minuta.

Pukki, prvo ime Finske, lagano je pogodio bh. gol kada je krenuo ka Šehiću i na kraju je bh. suparnik došao do velika tri boda. U ostatku meča, kada je padala i jaka kiša u Tampereu, pokušavali su bh. igrači izvući barem bod, ali čvrsta Finska je zadržala mrežu netaknutom i ovo je bila osma utakmica koju Finska završava bez primljenog gola na svom stadionu.

Sve bh. nade su nestale u 68. minuti kada je Finska iz kontre došla do gola. Pukki je bio siguran nakon što je izašao ispred Šehića i stavio točku na 'i'. Imao je Pukki još dvije šanse do kraja utakmice, no Šehić je obranio njegove udarce, dok na drugoj strani nisu napravili ništa vrijedno pažnje sve do 77. minute, kada je Džeko promašio stopostotnu priliku.

Hrvatska po velikoj vrućini nadjačala Wales

U kvalifikacijama za EP hrvatska nogometna reprezentacija pobijedila je u osječkom Gradskom vrtu Wales s 2:1. Vatreni su poveli autogolom Lawrencea (17.), a drugi pogodak je postigao Perišić (48.). Pobjedu Hrvatske ublažio je Brooks (77').

Hrvatska nogometna reprezentacija uspjela je napuniti stadion Gradski vrt u Osijeku gdje je ugostila reprezentaciju Walesa. Čak i više od ove dragocjene pobjede hrvatskoj reprezentaciji vrijedi ovaj teško ponovljivi doživljaj Gradskoga vrta, ovaj magični dodir osječke publike koja je ponovno emitirala čudesnu ‘vibru’ prema nacionalnim herojima.

Krcati osječki Gradski vrt (više od 17 tisuća ljudi) proizveo je spektakularno ozračje od kojega su se Dalićevi igrači osjećali doista preuzvišeno, u kojemu su navijačke koračnice i huk s tribina nosili Modrića i suigrače, gotovo da se osjećaju kao da su ponovno u Rusiji. U takvome ambijentu, nabijenom emocijama, nacionalnim zanosom i privrženosti prema vatrenima, reprezentacija jednostavno nije mogla podbaciti.

Zanimljivo, iako se utakmica igrala u rano poslijepodne, i po sunčanom vremenu i velikoj vrućini, Uefa je iz nekog teškog objašnjivoga razloga (možda iz straha od pomrčine sunca), naložila domaćinu da cijelo vrijeme utakmice reflektori u Gradskom vrtu budu upaljeni. Hrvatska reprezentacija odradila je gotovo pa rutinski ovu zahtjevnu akciju. Odradila ju je pobjednički ponajviše zahvaljujući nadahnuću trojice ljudi, Luke Modrića, Ivana Perišića, pa i vratara Dominika Livakovića. Naime, iako u podređenom položaju najvećim dijelom utakmice, Velšani su u prvom poluvremenu dva puta zamalo šokirali Gradski vrt.