.

MOSTAR: Migranti ulaze u privatne posjede, građani traže zaštitu

24 Svibanj 2018

Izvješća MUP-a HNŽ-a otkrivaju kako su u Mostaru već počeli problemi koje uzrokuju migranti. Naime, policija je službeno zabilježila dva slučaja u kojima je morala intervenirati, piše Večernji list BiH.

Oba su se dogodila na magistralnoj prometnici M-17. U jednom je došlo do prometne nesreće u kojoj je sudjelovao Alen Količića automobilom marke Ford i pješak Ibrahim Khan iz Pakistana. Kako doznaje Večernji list, Količić je automobilom okrznuo Khana koji se s još dvojicom migranata naguravao pored prometnice. Vozač je izašao iz automobila kako bi provjerio što se točno dogodilo, ali su trojica migranata nasrnula prema njemu.

Vlasnik automobila pobjegao

- Vlasnik automobila se prepao nakon što su tri migranta postala drska ili nasilna prema njemu i pobjegao je. U automobilu su ostali ključevi, policija je nedugo zatim došla i obavila očevid - rekli su naši sugovornici. Drugi slučaj se dogodio isto 19. svibnja, ali pet minuta poslije ponoći. Policija je uz prometnicu primijetila tri nepoznate osobe, a kasnijom kontrolom je utvrđeno kako se radi o Adamu Kadrwrzmu (1999.) iz Libije, Yousefu Arifu (1985.) iz Pakistana i Hakibu Benuriju (1985.) iz Pakistana. Isti su vraćeni do kampa, ali stražar im nije dopustio ulazak u IPC Salakovac, poštujući vrijeme ulaska do 22 sata. Ovo je dokaz kako se pravila ne poštuju, kako državna razina vlasti, koja je migrante iz Sarajeva poslala u Hercegovinu, uopće o njima ne vodi brigu, a dodatno zabrinjava informacija kako se ne zna gdje se nalazi 70 osoba koje su došle u Salakovac. - Prema posljednjim informacijama, odgovorni ne znaju gdje je 70 migranata. Novi konstantno pristižu, tako da je teško uopće utvrditi koliki je broj ljudi primljen ovdje i koliko ih točno nedostaje - ističu naši sugovornici.

Peticija građana

Ovoga tjedna na adresu MUP-a HNŽ-a upućena je i peticija stanovnika naselja Bijelo Polje kod Mostara koji su više nego zabrinuti zbog događanja oko migranata. - Nepoznate osobe se kreću oko naših kuća, ulaze na posjede. Ne osjećamo se sigurno, djecu ne puštamo izvan domova i više ne smiju ići sami u školu. Tražimo od institucija da ograniče kretanje migranata pozivajući se na članak 118. Zakona o azilantima - navodi se u dopisu stanovnika Bijelog Polja MUP-u HNŽ-a. Inače, u ovome naselju žive i Bošnjaci i Hrvati i peticiju su potpisali jer smatraju kako je sigurnosno stanje iznimno narušeno dolaskom migranata. S tim se slaže i mostarski gradonačelnik Ljubo Bešlić. - Ja kao gradonačelnik nikad nisam dobio dokument o migrantima u Mostaru, postavlja se pitanje kako se donose odluke. I onda idu teške riječi, Mektić kaže da je državni udar, a on je napravio državni udar jer, ako čitate Ustav FBiH, tu piše da je sigurnosna situacija na području svake županije isključivo županijska nadležnost - poručio je Bešlić gostujući na televiziji N1.

Nevenko Herceg: Kako je moguće da se ilegalni migranti slobodno kreću HNŽ-om i Mostarom?

Povodom dešavanja oko migrantske krize, kao premijer HNŽ-a, ističem veliku zabrinutost zbog neobjašnjivog postupanja državnih tijela Bosne i Hercegovine koji su bez ikakvog razumnog pojašnjenja ili pak bez ostavljanja vremena da se adekvatno pripremimo i uključivo u rješavanje problema migrantske krize ugrozili ustavni poredak županije i izazvali zabrinutost kod građana HNŽ-a, poručio je premijer HNŽ-a Nevenko Herceg.

"U potpunosti su neprihvatljive izjave pojedinaca s državne razine, koji navode da je pitanje migracija, azila i izbjeglica na razini države Bosne i Hercegovine, i da se prema tome ne bi trebali ništa pitati kao i da nemamo pravo da budemo uključeni u ovaj proces.

Tim istim osobama, postavljam pitanje tko je odgovoran za javni red i sigurnost Županije i zbog čega su onda iz Ministarstva sigurnosti BiH samo nekoliko sati prije dolaska u Izbjeglički centar Salakovac zahtijevali pomoć i asistenciju pripadnika MUP-a HNŽ-a koji su to pomoć i pružili, a pri tome su izrečene vrlo teške i uznemirujuće riječi na račun ravnatelja MUP-a HNŽ-a što je za svaku osudu.

Tko je odgovaran za ljude imigrante koji su bez dokumenata kad im bude potrebna liječnička pomoć i druga slična pomoć od strane tijela koji su u nadležnosti općine i Županije, da li će se te iste osobe liječiti u ustanovama Županije, Grada Mostara i sl.? Kako je moguće da smo putem medija vidjeli da vozači autobusa imaju zaštitnu opremu od zaraznih bolesti kada su prevozili ilegalne migrante u Salakovac, a da se poslije isti migranti slobodno šeću bez ikakvog nadzora bilo kojeg tijela ovom Županijom?

Naročito iskazujem nezadovoljstvo da su ilegalni migranti bili tjednima i mjesecima bez ikakvog statusa po parkovima u Sarajevu, a što je za svaku osudu, ali da su po dolasku u IC Salakovac, odmah pokrenuli postupak azila i pri tome su navodno dobili i službeno mjesto boravišta u Mostaru.", navodi Herceg.

"Imamo saznanja da je velik broj ilegalnih imigranata pokrenuo postupak azila i iskazao namjeru za azil pred Službama za strance u Sarajevu ali da Ministarstvo sigurnosti nije izvršilo blagovremeno registraciju istih stranaca što im je bila i zakonska dužnost, zbog čega su isti iz statusa stranaca koji su iskazali namjeru za azil prešli ponovno u status ilegalnih migranata.

Kao premijeru poznato mi je da se u Salakovcu nalazi izbjeglički centar ali za priznate izbjeglice , međutim nitko nas nije obavijestio a niti nam je poznato da je izvršena prenamjena centra i za ilegalne imigrante bez dokumenata i bez statusa.

Kao Premijer HNŽ-a izjavljujem da smo u obvezi poštivati odredbe Konvencije o statusu izbjeglica kao i Zakon o azilu te da svaka priznata izbjeglica koja dobije rješenje od Ministarstva sigurnosti se mora osjećati sigurna području naše Županije, međutim to ne znači da ćemo prihvatiti da greške državnih institucija koje su dovele u pitanje nacionalnu sigurnost BiH zbog migrantske krize ćemo rješavati preko građana HNŽ-a i Grada Mostara. Poštivat ćemo svaku validnu odluku tijela koja odlučuju o ovoj kategoriji osoba ali isto zahtijevamo da i druga strana poštuje nadležnosti Županije, Grada Mostara i općine koje su propisane Ustavom", poručio je Herceg.

"Postavljamo pitanje kako je moguće da stranci bez dokumenata i statusa koji dolaze iz zemalja gdje nije rat se slobodno šeću po HNŽ-u iako Zakon o strancima propisuje da isti moraju biti pod nadzorom.

Kao Premijer HNŽ-a izjavljujem da svaki stranac kojem je Ministarstvo sigurnosti priznalo izbjeglički status ima pravo da boravi u HNŽ-u ali je nedopustivo da ste bez ikakve razmjene kvalitetnih informacija u HNŽ doveli 270 stranih državljana bez dokumenata i od kojih prema našim saznanjima velika većina ne dolazi iz ratnih zemalja, a da pri tome isti broj konstantno varira.

Nije nam jasno kako je moguće da se ilegalni migranti smještaju u centar otvorenog tipa i to u naseljenim mjestima te da se isti slobodno kreću ovim područjem a sve više i gradom Mostarom bez ikakvih dokumenata kao i informacija kakav je status tih istih osoba.

Veliku podršku pružamo i zahvaljujemo se pripadnicima MUP-a HNŽ-a što su svoj posao prilikom dolaska ilegalnih migranata uradili krajnje profesionalno i što su omogućili da isti dođu sigurno na svoje odredište", tvrdi premijer HNŽ-a.

"Također zahvaljuje se građanima HNŽ-a što su sačuvali svoje dostojanstvo i pravilno postupili kada su tijelima Županije izrazili svoje nezadovoljstvo te ističem da ćemo poduzeti sve potrebne korake da zaštitimo njihovu sigurnost i sigurnost njihove imovine ali ćemo ujedno zahtijevati i odgovornost osoba koje su nas bez prethodne adekvatne i blagovremene najave i koordinacije doveli u ovakvu situaciju. Ujedno pozivam građane HNŽ-a na razumnost i bez stvaranja dodatnih tenzija jer će Županija pokrenuti postupak zaštite sigurnosti svojih građana a ujedno i zahtijevamo da se utvrdi odgovornost onih institucija kao i osoba koji su odgovorni za migrantsku krizu kao i ugrožavanje institucija Županije.

Ujedno pozivam institucije države koje su nadležne za migrante i tražitelje azila da rade na rješavanju problema a ne na stvaranju dodatnih problema prebacujući svoje ogromne propuste na tijela Županije", navodi Herceg.

Ljubo Bešlić: Dragan Mektić je napravio državni udar

Gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić ocijenio je za N1 da su izjave ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragana Mektića o ''državnom udaru'' bile teške riječi poručivši da je Mektić taj koji je napravio ''državni udar''.

Bešlić je za N1 kazao da kao gradonačelnik, nije dobio nijedan dokument o dolasku migranata na područje Mostara. On je rekao da mu je žao tih ljudi.

''Žao mi je tih ljudi, ljudi iz Bosne i Hercegovine su prešli jednu takvu veliku putešestviju, traženje neba nekog mirnog pod ovim suncem. Žao mi je što se to događa kroz nepripremljenost Bosne i Hercegovine za ovakvu situaciju. Ja kao gradonačelnik nikad nisam dobio dokument o migrantima u Mostaru, postavlja se pitanje kako i na koji način se donose odluke. I onda idu teške riječi, Mektić kaže da je državni udar, a on je napravio državni udar jer ako čitate Ustav Federacije da je sigurnosna situacija na području svake županije isključivo županijska nadležnost. Postavlja se pitanje kako to, u ime koga, i na koji način ministar Mektić može govoriti o državnom udaru?'', zapitao se gost N1 televizije.

Bešlić je rekao da je MUP HNŽ-a u cijeloj priči ostao izvan politike.

''Cijela priča je bila da se osigura park za neometan dolazak predsjednika Erdogana i to se radilo bez zakonskih uporišta. Drago mi je da je MUP ostao izvan politike, normalno da postoji strah, svi imamo djecu. A svjedoci ste kako se ti ljudi u Bihaću ponašaju. Ako je država spremna, mislim da se može kontrolirati'', naglasio je on.

Govoreći o razvoju turizma u Mostaru, Bešlić je naglasio da ovaj grad kao i cijela Hercegovina, imaju što ponuditi turistima. '

'Mislim da Grad Mostar i naša županija jako mnogo rade da Mostar postane uistinu top destinacija u BiH. Ono što je važno, Mostar je na listi Svjetske kulturne baštine što znači da je svjetski brend. Ove godine doveli smo dvije avio kompanije, nadamo se da ćemo dovesti još jednu. Mostar i Hercegovina danas uistinu imaju što ponuditi širokoj paleti turista. Sigurno da je turizam kao grana gospodarstva važan za naše podneblje. Veliki broj građana naših danas živi od turizma'', ispričao je gradonačelnik Mostara.

Na upit hoće li biti izbora u Mostaru te ima li dogovora, Bešlić je rekao kako ne bi rekao da nema dogovora za Mostar, jer su došli do rješenja, ali je pitanje po kojem modelu.

"Postoje dva modela. Obadva principa daju ravnopravnu zastupljenost, na taj način bi se dalo rješenje za odluku Ustavnog suda. Ja vjerujem da će Mostarci na narednim izborima glasovati, bošnjačke stranke sada žele neku priču nastaviti oko Statuta. Pitanje je o dva modela, sve stranke su rekle da su bilo koji od dva modela prihvatljivi. Izbori se ne mogu održati dok se ne promijeni Izborni zakon. Ostaje da čekamo kada će se Izborni zakon promijeniti'', rekao je Bešlić.

Gradonačelnik Mostara ponovio je da Hrvati kao i drugi narodi u BiH, trebaju birati svoje predstavnike. Rekao je da poruke iz Sarajeva nisu dobronamjerne.

''Osobno mislim da u zadnje vrijeme definitivno Hrvati sve više dobivaju supporta iz svijeta, da svaki narod treba birati svoje predstavnike. Ono što uistinu žalosti je da to političko Sarajevo ne želi, da ne želi razumjeti. Definitivno poruke koje se šalju, one nisu ni dobronamjerne ni stabilizirajuće. Uvijek ima sila akcije i sila reakcije. To nije dobro, apeliram na političke dužnosnike da se održe izbori'', poručio je prvi čovjek Mostara.

O kompromisima u razgovorima o izmjenama Izbornog zakona u BiH istaknuo da "definitivno uvijek kad međunarodna zajednica presuđuje, tu su nekakvi kompromisi".

"Bosna i Hercegovina je država tri naroda, sada odjednom da se priča o drugim modelima, građanskim. Ona jeste građanska, ali je prije svega država tri naroda'', kazao je gost Novog dana.

/vecernji.ba/

 

IMPRESSUM

Udruga za humani i održivi razvoj Klik
Web portal Travnički vjesnik

Email: info@travnicki.ba
Web: www.travnicki.ba

 

 

Web & CMS podrška
nesa