.

Domić i Ćosić o iseljeništvu

28 Rujan 2016

Portal „Travnički vjesnik“ je 09.09., u cilju bolje prezentacije programa kandidata za načelnika općine Travnik i boljeg upoznavanja sa istim od strane građana Travnika, svim kandidatima za načelnika je uputio listu istih pitanja, za koje smo prema našim saznanjima, utvrdili da su od velikog interesa javnosti.

Radi se o šest oblasti sa ukupno 26 pitanja. Kandidati su odgovore trebali dostaviti najkasnije do 16.09.2016. kako bi mogli pravovremeno objaviti sve odgovore na našem portalu. Odgovore su dostavili samo dva kandidata, Muhamed Ćosić i Bojan Domić, dok preostala dva kandidata Admir Hadžiemrić i Slavko Sikirić nisu dostavili odgovore.
Stoga, u nastavku navodimo odgovore Bojana Domića i Muhameda Ćosića na pitanja:
Kako poboljšati odnose sa Travničanima u inozemstvu/inostranstvu?
Na koji način poznate Travničane još više vezati za Travnik, te iskoristiti njihov ugled, znanje, utjecaj i poznanstva u pravcu promocije i razvoja Travnika?
Ukoliko imate, koji je Vaš program ili set mjera povratka prognanih u Travnik?

 

Domić:


Kako poboljšati odnose sa Travničanima u inozemstvu/inostranstvu?
Na koji način poznate Travničane još više vezati za Travnik, te iskoristiti njihov ugled, znanje, utjecaj i poznanstva u pravcu promocije i razvoja Travnika?
Uspostavom i širenjem kontakta, a ne ignoriranjem naših Travničana. U Travnik iz iseljeništva stižu veliki novčani iznosi. Mnogi Travničani će se jednog dana sigurno vratiti u svoj Travnik. Kao odgovorna vlast sa našim Travničanima, ma gdje bili, moramo uspostaviti i osnažiti odnose. Neki od načina su osnivanje udruga/klubova Travničana u inozemstvu je aktivnost kojom se Travničani nastoje i dalje vezati za Travnik, te organizacija različitih manifestacija u Travniku i inozemstvu koje će okupljati Travničane koji žive u Travniku i one koji žive izvan Travnika. Travničani u inozemstvu, osobito poznati Travničani, trebaju biti promotori Travnika i lobisti za naš grade. Danas u svijetu ima veoma mnogo uspješnih i poznatih Travničana. Mnogi Travničani su uspješni u svom poslu. Takve osobe, iako su otišle iz Travnika, ne smijemo izgubiti. Moramo ih vezati i zajedno sa njima raditi na razvoju Travnika.

 

Ukoliko imate, koji je Vaš program ili set mjera povratka prognanih u Travnik?
Jedan od ciljeva u programu „Za naš Travnik“ je i intenziviranje povratka prognanih na svoja ognjišta. Set mjera da se to ostvari čine sljedeće mjere: financijska pomoć za obnovu porušenih objekata, kreiranje i provedba projekata održivog povratka, inzistiranje na otkrivanju počinitelja ratnih zločina tijekom i nakon Domovinskog rata u Travniku i zahtijevanje povrata nelegalno i nasilno oduzete i uzurpirane imovine povratnika, te naknada štete zbog toga. Financijska pomoć za obnovu porušenih objekata se mora povećati. Naša namjera je obnoviti najmanje 200 porušenih objekata i tako omogućiti povratak Travničana na svoja ognjišta. To je obveza. Kreiranje i provedba projekata održivog povratka je neophodno kako bi ljudi, ne samo se vratili, već i opstali. Svjedoci smo da su se neki povratnici i nakon povratka ponovo odselili iz Travnika. Uz to, jedan dio povratnika i koji ima uvjete za povratak u vezi sa stambenim pitanjem, to nije uradio jer nema drugih potrebnih uvjeta, prije svega posao. Zajedno sa domaćim i međunarodnim organizacijama ćemo kreirati i realizirati projekte koji će omogućiti zaposlenje povratnika kroz poticaje za obrt i poljoprivredu. Inzistiranje na otkrivanju počinitelja ratnih zločina tijekom i nakon Domovinskog rata u Travniku je, prije svega, ljudska obveza svih nas. Za mnogim ubijenim još uvijek tragamo, a za mnoge zločine nitko nije odgovarao. Travnik je svojevrsni simbol stradanja i u ratu i u miru. Po mnogo tome lijepom kao što su priroda, povijesno nasljeđe i uspješne osobe je poznat naš grad, ali na žalost, poznat je i po ružnome, a to su stravični zločini godinama nakon rata. Mi ćemo i dalje ustrajavati da se počinitelji zločina sankcioniraju, a obitelji žrtava nađu smiraj. Zahtijevanje povrata nelegalno i nasilno oduzete i uzurpirane imovine povratnika, te naknada štete zbog toga predstavlja nastavak naše borbe sa našim Travničanima da se ono što im pripada i vrati. Brojna imovina povratnika, kako pokretna, tako i nepokretna, je neovlašteno oteta, te još uvijek u potpunosti nije vraćena. Mi ćemo inzistirati na povratku takve imovine, ali i novčanoj naknadi štete koja je nastala jer povratnici nisu mogli uživati u svojoj imovini. Žalosna je činjenica da ni više od dva desetljeća nakon završetka rata povratnicima nije vraćena njihova imovina.

 

Ćosić:
Kako poboljšati odnose sa Travničanima u inozemstvu/inostranstvu?
Na koji način poznate Travničane još više vezati za Travnik, te iskoristiti njihov ugled, znanje, utjecaj i poznanstva u pravcu promocije i razvoja Travnika?
Ukoliko imate, koji je Vaš program ili set mjera povratka prognanih u Travnik?
Nažalost svakim danom je sve više naših ljudi u dijaspori. Oni su se tamo uspješno uklopili u društvene tokove i postali uspješni pojedinci, privrednici i biznismeni. Njihov interes za rodni kraj nikad nije prestao i u pogledu razvoja biznisa spremni su ulagati u Travnik i njegove privredne potencijale oživljavati putem malih i srednjih preduzeća. U tom pogledu planiramo na nivou lokalne razvojne agencije pokrenuti nekoliko projekata bratimljenja općine Travnik s općinama u inostranstvu u kojima žive naši ljudi (naprimjer Grac u Austriji) te stvarati poslovne i turističke veze s istima. Isto tako otvorit ćemo nekoliko poslovnih klubova u kojima će prvenstveno naši ljudi moći da dobiju informacije o mogućnostima pokretanja poslova u Travniku kroz ulaganja u privatni biznis.

/o.t./

 

IMPRESSUM

Udruga za humani i održivi razvoj Klik
Web portal Travnički vjesnik

Email: info@travnicki.ba
Web: www.travnicki.ba

 

 

Web & CMS podrška
nesa